Zdrowie i profilaktyka

Zdrowie i profilaktyka

Kminek

leave a comment »

Kminek zwyczajny jest to roślina dwuletnia występująca w Europie i w Azji. W Polsce kminek jest znany i szanowany a występuje na łąkach, pastwiskach, przydrożnych pasach zieleni. Jest dosłownie wszędzie tam gdzie człowiek nie ingeruje, ponieważ czasami uważany, jako zwykły chwast jest tępiony tak jak i inne rośliny uważane za intruzów naszych posesji.

Owoce kminka oddziałują na przewód pokarmowy drogi żółciowe, wątrobę, nerki i skórę. Jego wachlarz dobroczynnych właściwości jest o wiele większy, ponieważ kminek posiada również właściwości rozkurczowe na mięśnie gładkie jelit, przewodów żółciowych i zwieracza regulującego dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Podając kminek doustnie (ssąc go i pogryzając) wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, poprawia apetyt i trawienie. Jest rewelacyjnym środkiem ułatwiającym bezbolesne odejście gazów, co ma szczególne znaczenie dla małych dzieci, o czym z pewnością nie widzą obecne młode mamy. Zauważyłam, że całkowicie ta wiedza zaczyna się zacierać na rzecz szybkich i skutecznych tabletek lub kropelek, co jest całkowitą abstrakcją, ponieważ wszędzie słychać głosy za życiem zgodnie z naturą a jak już trzeba coś zrobić w mikroskali to lepiej jest sięgnąć po coś, co jest szybkie i…..no nie wiem czy tak samo skuteczne jak naturalne.

Kminek i jego lecznicze własności są wykorzystywane najczęściej w połączeniu z innymi ziołami w postaci mieszanek i wyciągów. Jest również sporządzany olejek kminkowy, który podaje się doustnie natomiast zewnętrznie stosuje się go w przypadkach powierzchniowych zakażeń bakteriobójczych grzybiczych i pasożytniczych (świerzb). Mało, kto wie, ale taki olejkiem można smarować wewnętrzną stronę butów lub po prostu nacierać stopy zaraz po umyciu. Spotkałem się z innym zastosowaniem kminku, który podejrzałam u mojej babci. Moja babcia kminek oraz słomę kminkową wsypywała do skarpet, które wkładała do butów, które stały sobie w szafie. Taki wkład miał hamować rozwój grzybicy stup, która jak obecnie słyszymy jest ogólnym problemem.

Coraz częściej myślę sobie jak to będzie z ziołami i innymi drogocennymi produktami naszej urodzajnej ziemi. „Gaja” dała nam wszystko a my robimy wszystko, aby z tego nie skorzystać. Wygląda to jakbyśmy byli niewdzięcznymi dziećmi. Zapominamy o matce, która dała nam życie i wszystko to, co bierzemy dla siebie bez podziękowania. Ale?! Kto tym będzie się przejmował?

Jak ktoś będzie miał jakieś inne wiadomości na ten temat zastosowania kminka to bym prosiła o ich dopisanie w komentarzach a wówczas dołączę go do całości. Może komuś się to przyda a wiedza na ten temat nie zostanie zapomniana.

Pozdrowienia dla wszystkich

Written by Joanna Malik

13 Maj, 2010 @ 3:21 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: