Zdrowie i profilaktyka

Zdrowie i profilaktyka

Leczenie pijawkami w Polsce

leave a comment »

Pijawka lekarska może osiągnąć długość nawet do 20 cm. Pijawka ma kolor ciemnozielony albo brązowy. Kiedyś występowała na torfowiskach, łąkach rzecznych i innych słodkowodnych zbiornikach lecz obecnie została mocno przetrzebiona dlatego w wielu krajach jest gatunkiem chronionym.

Okazuje się obecnie że leczenie pijawkami jest alternatywą na różne dolegliwości z którymi medycyna akademicka nie może sobie poradzić. Dlatego rośnie oburzenie środowiska medycznego a co gorsza również  lekarze którzy sami stosują pijawki do leczenia są wykluczani ze środowiska lekarskiego. Trochę to pachnie inkwizycją i paleniem na stosie czarownic ponieważ moim zdaniem najważniejszą rzeczą jest pomóc pacjentowi środkami jakimi się dysponuje. Tym bardziej że leczenie pijawkami już dawno zostało uznane przez medycynę za oficjalną metodę leczenia. FDA, rygorystyczna organizacja dopuszczająca leki do obrotu w Stanach Zjednoczonych, zatwierdziła hirudoterapię jako oficjalną metodę leczenia. Przystawianie pijawek jest tam refundowane dlatego pytanie jakie się pojawia to dlaczego leczenie pijawkami jest wyśmiewane u nas a osoby które zachęcają do takiego być może niekonwencjonalnego leczenia są uważani za  szarlatanów lub uzdrowicieli. Hirudoterapia, czyli leczenie poprzez przystawianie pijawek lekarskich, zyskuje coraz więcej zwolenników. Jak podają „Wiadomości 24” Łodzianie szturmują gabinet, w którym przystawia się pijawki. Taki powrót do natury można zauważyć w całej Polsce i być może środowisko medyczne wyrażają swoją negatywną opinię do naturalnej formy terapii ponieważ tracą w ten sposób pacjentów. Niemniej jednak leczenie pijawkami w łodzi przeżywa swój renesans lecz przeglądając prasę codzienną poprzez internet można się dowiedzieć że pijawki stosowane są w całej Polsce a to co jest najważniejsze z dużym powodzeniem. Co jakiś czas można przeczytać że pijawki uratowały pacjentowi życie lub 10 letni chłopiec uniknął amputacji dzięki pijawkom.

Dziś nie mam już wątpliwości, że dzięki pijawkom udało się uratować palce i dłonie niejednemu pacjentowi. Najczęstszą przyczyną nieudanych replantacji są zakrzepy, które pojawiają się w drugiej, trzeciej dobie po zabiegu i powodują ostrą martwicę przyszytych palców, dłoni czy uszu. Trzeba je wówczas amputować. Okazało się, że pijawki miejscowo działają silniej niż podawane chorym ogólnie leki przeciwzakrzepowe i rozszerzające naczynia. Gazeta wyborcza podaje że pijawki są równie skuteczne w przypadku odciętej ręki. Wychodzi na to że powinniśmy raczej pokochać pijawki i uświadomić ludziom ich dobroczynne właściwości niż je tępić różnymi środkami perswazji.  Nigdy nie wiadomo co kogo spotkać może bo jak się można dowiedzieć z gazety „Nowiny 24” pijawki również mogą uratować nogę przed amputacją. Można by tylko westchnąć cichutko życząc sobie zdrowego podejścia do zdrowych i naturalnych form leczenia ponieważ o zdrowie tutaj idzie każdego z nas.

Joanna Malik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: