Zdrowie i profilaktyka

Zdrowie i profilaktyka

Leczenie pijawkami w łodzi

Hirudoterapia, czyli leczenie poprzez przystawianie pijawek lekarskich, zyskuje coraz więcej zwolenników. Powrót do natury w dobie farmaceutyków?

Do gromady pijawek należy około 650 gatunków, w tym pijawka lekarska – Hirudo medicinalis. Właśnie od łacińskiej nazwy pijawki pochodzi nazwa „hirudoterapia”, oznaczająca sposób leczenia wykorzystujący naturalne właściwości tych zwierząt.

Pijawka lekarska może osiągnąć długość nawet 20 cm. Najczęściej ma kolor ciemnozielony albo brązowy. Kiedyś często występowała na torfowiskach, łąkach rzecznych i innych słodkowodnych zbiornikach, ale po tym jak została mocno przetrzebiona, w wielu krajach jest gatunkiem chronionym.

Dobroczynne skutki hirudoterapii znane były już w starożytnym Egipcie. W Europie pijawki najchętniej stawiano na przełomie XVIII i XIX wieku. W samej Francji zużywano wtedy ok. 100 milionów pijawek lekarskich rocznie! W żadnej aptece nie mogło zabraknąć słoja z tymi zwierzątkami. Wyspecjalizowane kobiety potrafiły zebrać na bagnach nawet 1,5 tysiąca sztuk pijawek dziennie.

Wprowadzanie na coraz większą skalę leków farmaceutycznych spowodowało zanik praktyki stawiania pijawek. W dzisiejszych czasach jednak, gdy do medykamentów podchodzimy z większą dozą sceptycyzmu i znamy ich negatywne skutki, naszą uwagę kierujemy na naturalne formy leczenia, do których należy hirudoterapia.

CD: Leczenie pijawkami w Łodzi

Written by Joanna Malik

10 lutego, 2010 @ 7:24 am

%d blogerów lubi to: