Zdrowie i profilaktyka

Zdrowie i profilaktyka

Blizny

Aby rana dobrze się zrastała pozostawiając jak najmniejszą bliznę nowo powstające komórki powinny się ustawić we właściwym porządku. Pomocny przy tym jest kolagen, którego nasz organizm w takich sytuacjach wytwarza znacznie więcej niż zwykle. Świeża blizna jest zawsze zaczerwieniona a na całkowite wygojenie potrzebuje około roku w zależności od jej rozmiarów oraz sposobu leczenia. Na małej ranie wygojona blizna jest biała, a pokrywająca ją skóra lekko błyszcząca.

Inaczej jest, gdy w miejscu zranienia dojdzie do zakażenia lub rana nie jest leczona to wówczas pojawia się wyraźne zgrubienie, tzw. blizna przerośnięta. Jest to szpecące, mocno zaczerwienione wybrzuszenie skóry, które sprawia ból przy ucisku tym bardziej, gdy skóra koło rany zostanie naciągnięta to wówczas odczucia bólu są dosyć intensywne. Aby się przed tym uchronić, o każdą ranę musimy odpowiednio zadbać nie tylko, dlatego że nas boli, ale i po to, aby blizna po ranie nie szpeciła naszego ciała.

Zaopiekuj się blizną

Niewielkie skaleczenia lub małe zadrapania wystarczy zabezpieczyć przed zakażeniem oraz od czasu do czasu przemyć środkiem odkażającym, lecz oczywiście nie w nadmiarze, ponieważ może to powstrzymać przed gojeniem się rany. Inaczej jest jednak, gdy mamy do czynienia z ranami powstałymi po operacjach, które powinnaś starannie pielęgnować, aby pozostawić jak najmniejszą bliznę. Po zdjęciu szwów pooperacyjnych raz dziennie zmiękczać ranę możemy oliwką dla dzieci oraz wykonywać niewielkimi kolistymi ruchami masaże blizny. Można również używać maści lub żelu do blizn, lecz najpierw należy się skonsultować z lekarzem, który zdecyduje, która dla ciebie jest najlepsza. Musisz również pamiętać, że przez rok nie należy blizny opalać nawet w solarium. Przyśpieszyć gojenie ran można poprzez zażywanie witaminy C, która pomaga w wytwarzaniu kolagenu w skórze.  Do usunięcia blizny stosowane są różne metody pielęgnacji skóry w tym również Peeling chemiczny.

Written by Joanna Malik

28 stycznia, 2010 @ 4:17 pm

%d blogerów lubi to: